Canım Anne

Melevcen Kavurması (Diken Ucu)

Melevcen Kavurması (Diken Ucu)

Melevcen Kavurması (Diken Ucu)

Malzemeler:

  • Yarım kilo kırçan
  • 3 tane yemeklik soğan
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 2 diş sarımsak
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ

Yapılışı:

Dikenlerin uç kısımları sert bölümlerine gelene kadar kırılarak temizlenir.Yemeklik doğranarak haşlanır.İyice yumuşayınca süzgeçe alınarak soğumaya bırakılır.
Diğer yanda ince doğranan yemeklik soğanlar yarım çay bardağı sıvı yağda kavrulur.Salçası katılır.Sarımsaklar da eklenir.Haşlanıp iyice sıkılan kırçanlarla buluşturulur.5 dakika kadar kısık ayarda bütünleşmeleri beklenir. Tuzu da eklenerek yemeğin altı kapatılır.
Afiyet olsun.
Karadeniz yöresinin sevilen yemeği olan kırçan kavurmasına bazı yöelerde melevcen kavurması da denir.Hafif mayhoş bir tadı vardır.Mısır ekmeğiyle güzel bir ikili oluştururlar.

Bu karadenize has otlardan biridir,dağlardan,yol kenarlarından toplanır,tıpkı böğürtlen gibi toplarken dikenlerden korunmak gerekir,bir adıda dikenucu dur,pazarda 4-5 liradan satılıyor kilosu çok ahım şahım bir şey olmasada yemekten büyük tat alıyoruz karadenizli olarak,ünye’de sabah çayının yanında bile yedik,biz seviyoruz.Balıkesir Akçay’da da tek tük satıldığını görmüştüm,bu karadenizliler var ya her yere yemek kültürlerini damak tadlarını taşıyor.Gelirken mis gibi tereyağ da getirdik,ayrıca teyze kızımın ağacından toplayıp verdiği reçellik eriklerden de reçelimi yaptım,rengi kıvamı çok güzel oldu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın